Про газони

Одного разу в Англію приїхав багатий американець. Їздив по країні і нічому не дивувався. Купівельна спроможність долара робила його скептиком. І тільки один раз, вражений незвичайним газоном в родовому парку англійського аристократа, запитав у садівника, як йому добитися у себе на батьківщині такого газону.

- Нічого немає простіше, - відповів садівник, - Зоріть, засійте, а коли зійде, два рази на тиждень стрижіть машинкою і два рази на день поливайте. Якщо так робитимете, через триста років у вас буде такий газон.

Правда це чи байка - не відомо. Для початку спробуємо разом відповісти на кілька запитань: що таке газон; яким буває; для чого потрібен.

Газон - це спеціально влаштована ділянка саду, засіяна травами, що утворюють дерен. Останнім часом газон стає все популярнішим, як важливий елемент декоративного оформлення дачних і присадибних ділянок. Він надає ділянці акуратний вигляд, допомагаючи відтінити і підсилити колірну розмаїтість інших елементів садового декору: квітників, чагарників, дерев, водойм, альпійських гірок. Свіжий трав'яний килим не тільки радує око, але і благотворно впливає на здоров'я. Газон має ті ж властивості, що й ліс: збільшує вологість і знижує температуру повітря в жаркий день, вловлює пил, а молода зелень активно виробляє кисень. Один гектар газону в цьому відношенні дорівнює одному гектару лісу. Завдяки сучасним технологіям, створити газон можна практично на будь-якій ділянці, і це під силу кожному.

Перші декоративні газони з'явилися в Англії на початку XVIII століття. З тих пір газон став однією з найважливіших складових садово-паркового мистецтва.

Класифікація газонів

Як такої, чіткої класифікації не існує. Кожен виробник створює суміші, адаптовані під кліматичні умови території використання. Однак, загальні закономірності все ж є.

Виходячи з різних завдань, підбираються різні суміші газонних трав. В Україні набули поширення універсальні суміші, що включають від трьох до шести різних видів трав. Як правило, до складу газонних сумішей входять різні сорти тонконога лугового, пажитниці багаторічної, костриці червоної і т.д. Суміш підбирають по декількох ознаках: по характеру використання, по типу грунту, за місцем посіву, в залежності від того, чи зможете ви забезпечити регулярний і ретельний догляд. Компоненти суміші підбираються так, щоб килим був зеленим з ранньої весни і до першого снігу.

За способами використання і місцях застосування розрізняють технічні, спортивні і декоративні газони. Перші призначені для зміцнення дерном укосів, насипів, боротьби з ерозією грунту. Їх використовують в екстремальних зонах, до яких відносять також автостоянки, розподільні смуги на дорогах і т.д. Призначення таких газонів - не краса, а підвищена стійкість, виживаність.

Спортивні та ігрові газони - це трав'яне покриття спортивних та ігрових майданчиків. Ми бачимо їх на полях для футболу, гольфу, тенісу. Трави для таких газонів повинні мати підвищену стійкість до витоптування і мати високу здатність до відновлення. Різноманітність спеціальних спортивних сумішей - колосальна. Так в межах одного майданчика для гольфу, може бути використано до 10-ї різних сумішей. І навпаки, деякі футбольні клуби, для тренувальних майданчиків використовують тільки один сорт пажитниці пасовищної. Але, слід визнати, що в більшості випадків, спеціальні спортивні суміші будуть мало придатні для використання на присадибних ділянках. Це пов'язано з підвищеною вимогливістю до догляду.

Декоративні газони створюються для краси, для очей, серця і душі. Серед них є свої підвиди.

Партерний газон (він же класичний, парадний, англійський) - аристократ серед газонів. Його місце в найбільш відповідальних парадних місцях. Такими газонами славиться Англія, і саме вони стали уособленням благополуччя і респектабельності. По такому газоні не ходять, ним милуються. До складу трав'яної суміші для партерних газонів входять низькорослі трави з тонкими і м'якими пагонами і листям, які добре кущаться і утворюють густий, бархатистий трав'яний покрив. В умовах нашої країни це, як правило, різні види і сорти костриці, тонконога та мітлиці тонкої. Ці злаки добре переносять низьку регулярну стрижку. Висота травостою не повинна перевищувати 3 см. У більш вологому, морському кліматі Англії травостій підтримують на рівні 1-2 см. В умовах України це не можливо, трава буде вигоряти, а газон лисіти. Такі газони дуже трудомісткі у догляді. Витрати на створення та утримання такого газону досить великі. Також до недоліків слід віднести низьку стійкість до витоптування. Вузьколисті газонні злаки взимку вимерзають або випрівають навесні після сніготанення. І все ж ландшафтні дизайнери вважають його створення на присадибній ділянці цілком здійсненим завданням. Тільки слід бути готовим до довгої та копіткої праці, дотримання основних правил агротехніки, чіткому дотриманню рекомендацій професіоналів.

Звичайний (парковий, універсальний) - це газон з переважанням багаторічних широколистих злаків. Він не може зрівнятися з партерним, однак якщо вам потрібен декоративний газон, по якому можна ходити, грати дітям і при цьому він буде відмінно виглядати - даний вид трав'яного покриття саме для вас. Ще однією важливою перевагою такого газону є його відносна стійкість до недобросовісного догляду. Він не загине і не зіпсується безповоротно, навіть якщо залишити його на деякий час зовсім без догляду. Але це не означає, що проводити обслуговування такого газону потрібно як-небудь. Дуже добре виглядати він буде тільки в разі правильного і регулярного догляду. Звичайний газон вищої якості повинен мати щільний трав'яний покрив, що складається з широколистих видів злаків (пажитниця, тонконіг) з домішкою невеликої кількості деяких видів костриці. Бур'ян, як і на партерному газоні не допускається, хоча їх присутність на звичайному газоні не так псує його зовнішній вигляд. Висота скошування такого газону становить 4-6 см. Частота косіння залежить від пори року і вільного часу господаря. У теплі місяці звичайний газон необхідно косити 1-2 рази на тиждень.

У нашому магазині ви знайдете кілька варіантів сумішей універсальних газонів, адаптованих для України. Перейти в магазин.

Квітучі (лучні, мавританські) газони являють собою різнотрав'я, що складається, в основному, з різних високорослих широколистих трав з додаванням лугових квітів. Вони нагадують скоріше квітучий луг, ніж традиційний газон в звичному розумінні слова. Часто досить важке визначення лугового і близького до нього мавританського газону. Відрізнити луг від мавританського газону нелегко, і все ж різниця між ними є. Луг - це дикорослі рослини, які ніхто спеціально не висаджує. У тому числі на ньому можуть рости і бур`яни, такі як щавель, кропива або чортополох. З цієї причини лужок часто може виглядати неохайно. Мавританський газон - це газон або лужок із заздалегідь відомим набором диких квітучих трав, на якому, на відміну від луки, неприпустимо застосування гербіцидів. Правильно розташований лужок виглядає часто навіть більш привабливо і виграшно, ніж доглянутий газон. Найбільш підходяще місце для лугового газону - далека частину ділянки або великого газону. Абсолютно особливу нішу займає чудовий по красі мавританський газон. Свою назву він отримав від мавританських кочівників, які принесли з Північної Африки до Європи звичай засівати ділянки порожньої землі природним різнотрав'ям. Мавританський газон зазвичай складається з 30-40 видів квітів, що відносяться до степових і лучних. Маки, дельфініуми, гіпсофіли, синці, волошки, череда, маргаритки, ломикамені, запашний горошок - ось далеко не повний перелік його складу. Ці квіти розпускаються яскравими плямами, а аромат анітрохи не поступається розкішним трояндам або левкоям. Вони приваблюють бджіл і метеликів, інших комах, птахів, ящірок - цих природних помічників садівників. Мавританські однолітні квіти стійкі до посухи і квітнуть все літо. Після цвітіння, вони розкидують своє насіння, а на наступний рік знову проростають прекрасними квітами. Мавританський газон максимально наближений до природних співтовариств рослин і, оскільки в ньому є сусідами десятки видів квітів, прополка його важка - адже необхідно зберегти його крихку екологічну рівновагу. А в іншому він не примхливий, коситься раз на сезон. На великих площах розбивати такі покриви не радимо, а ось невеликі ділянки дуже прикрасять сад.

 

Газони можна також розрізняти за способом створення. Вони можуть бути посівними і рулонними. Головний «плюс» рулонного газону в швидкості його створення. Обираючи рулонний газон, ви отримаєте готовий результат в короткі терміни. Гарний, щільний килим без єдиного бур'яну! Вже через кілька днів не буде помітно навіть стиків. За аналогією з народженням дитини - ви відразу отримуєте першокласника до 1-го вересня. Чистенького, розумненького і з метеликом. Тобто, ви пропустите пелюшки, підгузки, безсонні ночі, газики... Також ви пропустите перший зуб, перший крок, перше слово ... І, зрозуміло, за це доведеться заплатити. Ціна - головний «мінус» рулонного газону. Якщо не брати до уваги вартість підготовки ділянки, різниця у вартості, в порівнянні з насінням, може бути 10-ти кратною. Крім того, асортимент рулонних газонів невеликий, хоча і достатній.

Посівний газон, практично, дзеркальне відображення рулонного. Насіння не дорогі, асортимент дуже широкий, метушні з ним багато. Можна вибрати світленький, темненький, тоненький, широкий і т.д. Правда в насінні ви нічого цього не побачите, і вам доведеться довіритися продавцеві і виробнику. Ви, як би, купуєте «кота в мішку». Що з цього виросте, ви не знаєте. Крім того, після посіву пройде чимало часу, перш ніж насіння стануть схожі на газон. І весь цей час його потрібно акуратно поливати і хвилюватися: «а чи все буде добре?» Боротьба з бур'янами - це атрибут посівного газону. Бур'яни обов'язково полізуть разом з травою. У більшості випадків, боротьба з ними не принесе вам особливого клопоту. Однак, будьте уважні і не допускайте засмічення газону.

Ви повинні бути готові до того, що різниця в підготовці ділянки для посівного та рулонного газону є несуттєвою. Обираючи рулон, заощадити на підготовці не вийде.

Штучний газон. Може скластися враження, що цей різновид газону варто поставити в один ряд з безалкогольним пивом і гумовими «подружками». Так і є, такий газон - відмінне рішення в місцях, де натуральний просто не може рости, але дуже хочеться, щоб він був саме там. Штучний газон буває різних відтінків, з різною довжиною «травостою». Деякі зразки з відстані кількох метрів не відрізнити від натурального. Якість європейських виробників на високому рівні. Такі покриття служать довго і не вимагають особливого догляду. Але і ціна цього «чуда» відповідна - від 15 євро за квадратний метр.

Звичайно, це далеко не все, що потрібно знати початківцю газонознавцю. Більше інформації ви зможете знайти в інших наших статтях, або на нашій сторінці в FB. А можете просто зателефонувати нам. За попит грошей не беруть.

Хай зеленіє!

Відгуки

Поки немає жодного відгуку. Станьте першим!
Написати відгук
Ім'я
E-mail
Відгук
Рейтинг
Код
captcha
Введіть символи, які ви бачите на зображенні.